Trileçe Nedir?

TATLILAR TAZE VE GÜNLÜK MÜ:

Trileçe, siz spariş verince size özel yapılır ve size taze olarak getirilir. yapıldıktan bir saat sonra elinizde olur.

KAÇ GÜNDE TÜKETMELİYİM:

Tavsiye tüketim süresi trileçe için 3-4 gündür. Kıbrıs tatlısı için 7 gündür.Sütlü tatlılar soğuk yerde muhafaza edilir.

ŞEKERİ ÇOK MUDUR:

Herkesin yiyebileceği ölçüde şeker katılır.

KATKI MADDELERİ KULLANILIR MI:

Kesinlikle kullan-MA-yacağımız ürünler: msg , kek tozu, süt tozu, koruyucu, glikoz şurubu, tatlandırıcı vb.

HELAL VE TÜKETİCİ TAVSİYE SERTİFİKASI VAR MI

HELAL SERTİFİKASI VAR

TÜKETİCİ KORUMA KURULUNDAN:

ÜSTÜN KALİTE ÜDÜLÜ VAR

AİLELERE TAVSİYE ÖDÜLÜ VAR

 

TRİLEÇE HAKKINDA :

Arnavutluk menşeili olduğu iddia edilen bu Balkan tatlısı aslında Tres Lechesismi ile Meksika, Guatamala, Nikaragua‘da 1950 yıllarının ortasından beri yapılan bir tatlıdır. Türkiye’de 2013 yılında yıldızı parlamış ve 2014 yılında birçok meşhur pastanenin de menüsüne girmiştir. (Bkz. Divan Brasserie)

Trileçe, üç sütlü anlamındadır. Manda, keçi ve inek sütü birlikte kullanıldığı için bu ismi aldığı iddia edilmektedir. Ama bu tatlıcıların şehir efsanesinden başka bir şey değildir. Buradaki “3 süt” ten kasıt normal (taze) süt, yoğunlaştırılmış ve şekerli (“kondense”) süt ve nihayet sıvısı azaltılmış (“evapore”) süttür. Son derece hafif ve dengeli bir tatlıdır. Bizde sütle birleşmesi ile oldukça hafifleşen unlu kekinin üzerine parlaklık veren ve esas cazibesini sağlayan karamel sosu ile servis edilir.

Meksika versiyonunda kekin üzerinde krema, içinde de vanilya ve rom ihtiva eder. İngilizlerin Trifle ve de İtalyanların Tiramisu‘su familyasından geldiği düşünülebilir.

Türk lezzetlerinden Revaniyi andıran bu tatlının şerbet yoğunluğu sütle seyreltilmiş olup oldukça yumuşak bir başka lezzete ulaşılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir